Tüm Program: 2.900TL I  Tek Ders Giriş: 550TL

Havale/ Eft: ön başvurunuzu tamamladığınızda  Erimtan banka bilgileri mail adresinize yollanacaktır. 
Kredi Kartı: Erimtan müze gişe.

Prof. Dr. Tayfun Atay'ın (özgeçmiş için tıklayınız) yürüteceği Antropoloji eğitimimiz sadece yüz yüzedir. 6 haftalık programımızın toplam süresi 12 saattir. 

Konusu:
Antropoloji, farklı insan topluluklarını karşılaştırmalı olarak tanımayı, anlamayı ve tanıtıp anlatmayı hedefler. “Önyargıları bırakıp anlamaya çalışmak; yeryüzünü bir de ‘farklı olan’ın gözleriyle görebilmek!..” Antropolojinin bize tavsiyesi budur. Bu çerçevede insanlar ve toplumlar arasındaki farklılıklar bir sorun değil zenginlik olarak değerlendirilir. Bu anlamda antropoloji, kısaca, ‘ötekinin bilimi’dir (the science of other).

Bu doğrultuda serinin yeni programı; insan yaşamına biçim, anlam ve yön veren aile, evlilik, akrabalık, cinsiyet, cinsellik, etniklik, ırk, milliyetçilik, siyaset, inanç, teknoloji, medya, küreselleşme gibi kurum ve olguları farklı toplum ve kültürlerdeki dışavurumları doğrultusunda karşılaştırmalı olarak tartışmaya açacaktır. 

Farklı insan topluluklarının bize ilk bakışta ters gelen düşünce ve davranış kalıplarını, onların kültür yapısı ve doğal çevreye uyarlanma stratejilerini dikkate alarak değerlendirmek, seminerin hareket noktasıdır. Bununla bağlantılı olarak, kendi hayatımızda kökenleri, işlevleri ve gereklilikleri üzerine fazla kafa yormadan kabullendiğimiz kültürel tutum, davranış ve ilişkilere yönelik de eleştirel düşünme alışkanlığının geliştirilmesine çalışılacaktır.

İnsan toplulukları ve kültürler üzerine karşılaştırmalarda farkları ve benzerlikleri aramak ve bunların nedenlerini açıklamak, ancak önyargıları, koşullanmaları, duygusallıkları ve tabuları bir yana bırakıp, ‘kendimiz’ ve ‘başkaları’ hakkında sorular sormaktan ve tartışarak yanıtlar bulmaktan geçer. Bu nedenle aşağıda sıralanan konu başlıkları üzerine sorular geliştirerek etkin bir tartışma ortamı yaratmak, temel beklentidir.

İçeriği:
Etkinliğimizin her dersi haftada bir gün, yaklaşık 45 dakikalık iki oturumdur. İki oturum arası 10 dakikalık ara verilecektir. İkinci oturum sonunda soru cevap bölümüz olacaktır.

1. Hafta: 10 Şubat
Irk ve Etniklik

2. HAFTA: 17 Şubat
Din

3. Hafta: 24 Şubat
Aile - Evlilik - Akrabalık

4. Hafta: 02 Mart
Siyaset

5. Hafta: 09 Mart
Cinsiyet ve Cinsellik

6. Hafta: 16 Mart
Medya - Popüler Kültür

Prof. Dr. Tayfun Atay'ın (özgeçmiş için tıklayınız) yürüteceği  antropoloji eğitimimizin  işleyişi ile ilgili :
"Sık Sorulan Sorular" (SSS) bölümünde bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.
 Tüm programı veya istediğiniz haftayı hediye etmek isterseniz detaylar için iletişim bölümündeki numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Adres: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi Kale, Gözcü Sk. No:10,  Altındağ/Ankara