Eğitimin Konusu:
Sümerler’in, Eski Mısır’lıların rüya yorumları yaptıklarını biliyoruz. Eski Ahit’te de rüya yorumları mevcuttur. Çoğumuzun nineleri ve komşu teyzeleri de rüya yorumları yaparlardı. Rüya yorumlama işini bilimsel/entellektüel ilgi alanına getirmek Sigmund Freud’a nasip oldu. Freud “bilinçdışına giden kral yolu” olarak isimlendirdiği rüyalar aracılığı ile insan psikolojisinin derinlerine giden bir yolculuk başlattı.

Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek Rüyaların Analizi eğitimimizde Psikiyatrist Dr. Timur Fadıl Oğuz psikanalizin temel kavramlarını açıkladıktan sonra psikanalitik rüya analizini sinema tarihinden rüya örnekleri ve gerçek rüya örnekleri aracılığı ile anlatacak. Gılgamış’ın annesinin ve de Eski Mısır rahiplerinin rüya yorumlarını da eğlenceli tarih notları olarak katılımcılarla paylaşacak.

Eğitim İçeriği:

1.Hafta
Sümerlerden günümüze tarih boyunca rüya yorumlayışları.
Freudçu psikanalizin temel kavramları.
Freudçu rüya teorisine giriş

2.Hafta
Freudçu rüya teorisi (devam)
Freud sonrasında psikanalitik rüya teorisi.
Örnek rüya yorumları.
Sinema filmlerinden rüya örnekleri ve analizi.

Fransız Kültür Merkezi'nin ev sahipliğinde Psikiyatrist Dr. Timur Fadıl Oğuz'un yürüteceği Rüyaların Psikanalizi eğitimimizin tüm derslerine katılan öğrencilerimize Katılım Belgesi verilecektir.
Eğitimimiz tek ders girişe açıktır.