Necla Rüzgar, Lisans Yüksek Lisans ve Doktorasını Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde tamamlayan Necla Rüzgar, halen aynı bölümde Profesör olarak çalışmaktadır.

Eserleri Berlin’de, Akademi der Künste ve Bükreş’te National Museum of Contemporary Art’da sergilendi. 2014 yılında Galeri Nev’deki ilk kişisel sergisi “Fauna” açıldı. Fauna kataloğunun metin yazarlarından İsviçreli küratör ve sanat eleştirmeni Susann Wintsch, Rüzgar’ı, Chris Bünter ile birlikte evsahipliği  yaptığı, Zürih’te gerçekleşen Salon Blanche’ın ilkine davet etti. Wintsch 2017 yılında, Sao Paolo’dan Paola Junqueira ile Necla Rüzgar arasında düşünsel ve estetik ortaklıklara dikkat çeken “Vertical Dialog” sergisini yine Zürih’te, Galerie Widmer’de düzenledi. Rüzgar, 2016 yılında Museum Für Neue Kunst’ta gerçekleşen Ayşe Umur, Agah Uğur Koleksiyonları sergisi: “Freund Schafts Spiel”de ve 2017’de Stadtkino Basel’de gerçekleşen “The Compiler Screenings”de izlendi.

Necla Rüzgar’ın “İçfauna” adlı eseri, hala sürmekte olan İstanbul Modern’in koleksiyon sergisi “Şimdinin Peşinde”de yer alıyor. Rüzgar’ın “Çok Kalpli Varlık” adlı kişisel sergisi 2018’de Deniz Artun küratörlüğünde İstanbul Galata Rum Okulunda gerçekleşti.

Çağdaş Sanat alanında teorik ve atölye dersleri veren Prof. Necla Rüzgar, 21 Mart 2019’da  İstanbul Modern’in  “Sizin Perşembeniz” etkinliği dahilinde “Necla Rüzgar Atölyesi”ni  gerçekleştirdi.

http://www.neclaruzgar.art

http://galerinev.art/tr/necla-ruzgar